Стаття

Есаулова Валерія

ЯК ВИБРАТИ І ДЕ ЗНАЙТИ ПСИХОЛОГА


1. Різниця між психологом, психіатром, психотерапевтом та коучем
2. Які методи та підходи бувають?
3. Форми проведення консультацій
4. Де шукати психолога?
5. Якщо мені не підходять?
6. Ціна та освіта
7. Як розпізнати некомпетентного психолога?
8. Що не повинно заважати під час виборів?

Як чудово, що в наш час все більше людей усвідомлюють, що психолог, як і стоматолог, необхідний кожному. Тому я дуже рада, що ти (сподіваюся мій потенційний клієнт) зважився шукати помічника, щоб покращити якість свого життя. Адже визнання проблеми - це ключ до її вирішення.

У цій статті я розповім про різні аспекти вибору психолога: види фахівців, різноманіття методів і підходів, особливості ціноутворення, а також кілька порад, які допоможуть полегшити цей складний вибір.

*Вся наведена нижче інформація виключно продукт мого розумового процесу, де я ділюся особистим досвідом та поглядами.

Як зрозуміти який саме фахівець потрібний?


Для початку потрібно розібратися в чому різниця між психологом, психіатром, психотерапевтом, клінічним психологом та коучем?


Почнемо з психіатра - це лікар з медичною освітою, що спеціалізується на діагностиці та лікуванні психічних розладів. Він ставить діагнози та призначає медикаментозне лікування, а також спрямовує на відповідну терапію, сам при цьому не завжди займається психотерапією.
Психіатри працюють з широким спектром станів, від легких та тимчасових проблем, таких як гостра стресова реакція та депресія, до тяжких та хронічних захворювань, наприклад, шизофренія або біполярний афективний розлад.
Для подальшого пояснення відмінностей: у країнах СНД немає чіткого регламенту, і вся інформація, викладена нижче, ґрунтується в основному на усталених традиціях та загальних ділових домовленостях між фахівцями та освітніми установами.

Психолог - це фахівець, який здобув вищу освіту за спеціальністю психологія. На основі цієї освіти можна влаштуватися на роботу в державні установи, такі як школи чи організації, у ролях педагога, шкільного, дитячого, соціального чи корпоративного психолога – консультанта тощо. Психологи проводять психологічні тести, оцінюють поведінкові та емоційні проблеми та пропонують методи психологічної корекції та консультування.


Клінічний психолог - це психолог з додатковою кваліфікацією, який займається оцінкою, діагностикою, лікуванням та запобіганням психічних та емоційних розладів. Він здатний діагностувати різні розлади та направляти пацієнтів до психіатра для подальшого спостереження та медикаментозного лікування.

Далі психолог має пройти додаткове навчання в одному з терапевтичних підходів. Це навчання має проводитися в акредитованих установах і зазвичай займає від 2 до 4 років, включаючи супервізію та особисту терапію. Після завершення такого навчання фахівець уже може називати себе психотерапевтом.
Психотерапевт - це узагальнене поняття, яке може включати фахівців із психологічною або медичною освітою, доповненою професійною підготовкою або кваліфікацією в галузі психотерапії. У законодавстві багатьох країн цей термін немає чіткої регламентації, тому воно може інтерпретуватися по-різному.


У будь-якому випадку, якщо ви не впевнені в глибині та серйозності ваших проблем, звернення до одного з вищезгаданих фахівців не буде помилкою. Кваліфікований фахівець зможе визначити суть проблеми та, за необхідності, направити вас до потрібного фахівця.

Коуч — це фахівець, який допомагає людям досягати їхніх особистих та професійних цілей через розвиток навичок, покращення продуктивності та підвищення мотивації. Надає підтримку, зворотний зв'язок та керівництво, але не надає прямих вказівок чи рішень. Коучи не мають права займатися психотерапією без належної освіти
Висновок: при виборі фахівця зверніть увагу на наявність вищої освіти плюс підвищення кваліфікації в одному із психологічних підходів (в акредитованих установах)

Які методи та підходи бувають?

Тут не все так просто, зазвичай при першому зверненні за допомогою потенційний клієнт ще не знає, чого очікувати, що йому підходить і як буде для нього краще. Тому слід звертати увагу на характер особистих проблем, на особливості свого темпераменту. Важливо, щоб метод терапії відповідав вашим особистим переконанням та відчуттям комфорту.

Усі методи можна розділити на три категорії:

Психодинамічні
Когнітивно-поведінкові
Гуманістичні

Психодинамічні методи:

Включають психоаналіз та психоаналітичну терапію

Є одними з найглибших підходів у галузі психотерапії. Базуючись на теоріях Зигмунда Фройда та інших послідовників, ці методи передбачають, що багато наших емоційних проблем та поведінкових реакцій мають коріння у ранніх дитячих переживаннях та неусвідомлених процесах. Терапія спрямована на дослідження цих неусвідомлених мотивацій і конфліктів, щоб допомогти клієнтам усвідомити та вирішити їх, тим самим покращуючи загальне психічне здоров'я.

В рамках психодинамічної терапії велика увага приділяється аналізу міжособистісних відносин, фантазій, мрій і поведінки клієнта. Взаємодія з терапевтом допомагає клієнтам зрозуміти приховані психологічні сили, які можуть впливати на їхні почуття та дії. Цей процес часто включає розмови про внутрішні переживання, а також інтерпретацію сновидінь, що може пролити світло на приховані аспекти психіки клієнта.

Терапія зазвичай є довгостроковою та не має строго визначеного напрямку, що дозволяє поступово розбирати складні особистісні питання та досягати значних змін у житті клієнта.

Когнітивно-поведінковий метод:

Включає : Діалектико - поведінкову, прийняття та відповідальності, схема терапія, метакогнітивна, усвідомленість Mindfulnes

КПТ - найбільш науково обґрунтована та сучасно доповнена терапія яка включає роботу з деструктивними думками поведінкою та емоційною саморегуляцією, є цілеорієнтованою та структурованою. Спрямована на активні дії та зміни

Заснована на тут і зараз: Хоча певні аспекти минулого людини можуть бути досліджені, основна увага приділяється поточним проблемам та їх вирішенню.
КПТ застосовується при лікуванні широкого спектру розладів, включаючи депресію, тривожні розлади, панічні атаки, фобії, розлади харчової поведінки, наркотичну залежність та багато інших

Гуманістичні методи:

Включають: Клієнт-центрована терапія, Гештальт терапія, Екзистенційна терапія
Гуманістичні підходи зосереджені на особистісному зростанні та самореалізації. Вони прагнуть створити підтримуючу терапевтичну середу, у якій клієнти можуть досліджувати та реалізувати свій істинний потенціал. Ці методи наголошують на важливості людського досвіду, автономії та свободи вибору.

Гештальт-терапія - акцентує увагу на усвідомленому переживанні теперішнього моменту, самоусвідомленні та особистої відповідальності. Терапія зосереджується на почуттях та відчуттях, що виникають у ході сесії, та стимулює особистісне зростання та саморозуміння через усвідомлення та інтеграцію різних аспектів себе.

Екзистенційна терапія – це підхід у психотерапії, який фокусується на дослідженні фундаментальних аспектів людського існування, таких як свобода вибору, смертність, самотність та сенс життя

Останнім часом набирає популярність мультимодальні фахівці це ті, хто пройшов навчання у двох і більше підхода і застосовує їх на практиці.
Різні люди реагують на різні терапевтичні методи в залежності від конкретної проблеми, особистості та обставин. Цей гнучкіший і всеосяжний забезпечує індивідуальний підхід до кожного клієнта через використання безлічі технік і стратегій з різних терапевтичних моделей.

Форми проведення консультацій


Як ви вже встигли здогадатися, існують різні форми проведення терапії, такі як групові, індивідуальні, очні та онлайн. Кожен вибирає найкомфортніший вигляд залежно від своїх можливостей. Важливо відзначити, що форма консультації не впливає на ефективність терапії.

Не варто нехтувати груповими терапіями, оскільки вони можуть бути особливо корисними, наприклад, для людей, які мають проблеми в соціальній комунікації та міжособистісних відносинах. Травми, втрати та втрати - спілкування з іншими, хто пережив схожі ситуації, може сприяти процесу лікування.
Для людей із загальними специфічними розладами чи хворобами групова терапія надає можливість ділитися досвідом та отримувати підтримку.
Терапевтичний ефект групових терапій є досить сильним; у них створюється тепле та приймаюче середовище, яке може допомогти учасникам краще зрозуміти себе через процес спілкування та взаємодії з іншими.

Де шукати психолога?


Існує безліч варіантів, але почнемо із соціальних мереж і розглянемо їх плюси та мінуси.
Соціальні мережі — це найшвидший і найпростіший спосіб знайти спеціаліста, оскільки сторінка в соцмережі виступає своєрідною візитною карткою. Тут можна дізнатися необхідну інформацію про людину, її погляди та методи роботи. Однак при виборі фахівця важливо звертати увагу на його освіту, а не кількість передплатників. Популярність та медійність не завжди корелюють з якістю.


Багато гідних фахівців, докторів і магістрів наук, які мають величезний багаж знань і досвіду, не ведуть активну діяльність у соціальних мережах і не беруть участь у телепередачах чи подкастах. Психологія — це наука, яка потребує постійного навчання та практики, тому у "зірок" соцмереж може не бути часу на професійну діяльність, якщо вони активно займаються створенням контенту на кшталт відео в TikTok.

Дуже важливо уникати спеціалістів, у профілях яких зазначено, що вони також є астрологами, тарологами, нумерологами, ворожками та іншим мракобіссям. Кваліфікований фахівець не повинен поєднувати ці категорії, оскільки вони не ґрунтуються на наукових доказах та суперечать етичному кодексу психотерапії. Такі люди можуть бути корисними певною мірою, але їх послуги не слід плутати з кваліфікованою психотерапією.


Звичайно, є ризик натрапити на недостатньо кваліфікованого фахівця або на когось, хто вам не підійде, але не варто зневірятися. Ми ніколи не можемо бути впевнені в чомусь на 100%, і в житті трапляється різне, але це не привід зупинятися. Продовжуйте пошуки того ідеального фахівця для вас.

Ми живемо у чудовий час, коли все вже придумано для спрощення пошуку спеціалістів. Існує безліч спеціалізованих сайтів, які допоможуть вам, виходячи з ваших потреб, знайти потрібну людину, надаючи повну та перевірену інформацію.

При написанні цієї статті я хотіла прикріпити посилання на сайти, але їхня кількість виявилася дуже великою. Тому просто зайдіть у вашу улюблену пошукову систему та введіть запит «сайти з підбору психолога».


Не забувайте, що при пошуку психолога можна використовувати сарафанне радіо. Однак важливо пам'ятати, що те, що підходить друзям, може не підійти вам. Щоб знайти відповідного фахівця, важливо враховувати ваші індивідуальні потреби та уподобання. Попросіть друзів поділитися своїм досвідом, але також проведіть власне дослідження, вивчіть відгуки та, можливо, скористайтеся первинною консультацією, щоб особисто оцінити, чи підходить вам підхід конкретного терапевта.

Якщо мені всі не підходять?


Якщо ви вже звернулися до десятого фахівця та все ще відчуваєте, що вам ніхто не підходить, це важливий сигнал, який може вказувати на кілька речей:


– Ви зіткнулися зі страхами, травмами чи болем і намагаєтеся від них втекти, але саме це є частиною терапії. Ви на правильному шляху – не зупиняйтесь! Це може бути приводом для більш глибокого самоаналізу або обговорення цих проблем із наступним терапевтом.
- Ви у пошуках чарівної таблетки чи швидкого рішення, якого не існує. Ваші травми формувалися роками і вирішити проблему за один сеанс неможливо.
- Ви поводитесь як «бунтуючий підліток», який «сам все знає» і «нічого нового не почув». Але якби ви справді знали всі відповіді, ви вже вирішили б свої проблеми самостійно.

Ці моменти можуть бути складними для визнання, але вони відіграють ключову роль успішної терапії. Розуміння та прийняття того, що зміна потребує часу та зусиль, а також відкритість до процесу – важливі кроки на шляху до зцілення.

Допомога доступна!


Якщо ви, ваші близькі чи знайомі перебувають у відчаї чи критичній ситуації, і якщо відвідують думки про суїцид, пам'ятайте, що існують безкоштовні колл-центри для психологічної допомоги та телефони довіри. Не варто нехтувати допомогою, адже воно може врятувати життя. У такі моменти дуже важливо звернутися за підтримкою — це сильний та відповідальний крок.

Чому так дорого?


А тепер давайте поговоримо на слизьку тему: це ціноутворення. Хочу прояснити, що в країнах СНД найпотворніше, нахабне та хаотичне ціноутворення, тому що у нас немає чіткого, зумовленого законодавства та ліцензування фахівців, як в інших країнах, де вартість консультації залежить від досвіду та освіти психолога, який ретельно перевіряється та підтверджується, та до того ж люди відповідають за свою роботу, чого немає у нас.


На 2024 ціна консультації тривалістю 50 хв (вважається світовим стандартом) починається від 20 $ до 1000 $ і більше.
Як це відбувається? Чим популярніша, медійніша людина, тим вища ціна, як і чому — не зрозуміло, кількість передплатників формує політику.

Дорого не значить - ефективно!


Терапія - це тривалий процес, розрахований на кілька сеансів; це має бути підйомна ціна для клієнтів. «Заплати 1 млн і я вирішу всі твої проблеми за 1 сеанс» — не працює, настав час запам'ятати.

Тільки освіта та досвід відіграють ключову роль. Для початку — вища: 5 років, потім навчання щонайменше в одному підході 2–5 років, підвищення кваліфікації, супервізія, конференції та тренінги — це все коштує десятки тисяч доларів. Психологу потрібно набрати мінімум 1000 годин навчання та практики консультацій, щоб вважатися гідним фахівцем.
Природно, що менше досвіду, то нижча ціна.
Від 20 $ до 200 $ - це реальний і адекватний цінник, навіщо платити більше? Та сама інформація, сказана за 1000 $, засвоюється краще?

Як розпізнати некомпетентного психолога?


Кожен психолог повинен поважати та дотримуватися етичного кодексу. До основних правил можна віднести:
- конфіденційність
- нерозголошення інформації про інших клієнтів
- дотримання кордонів не вибудовувати дружні чи романтичні стосунки поза сесією
- не нав'язувати свої переконання

- не роздавати порад
- не висловлювати судження чи критику щодо життєвих рішень клієнта.

Фахівець має бути уважним та емпатичним, виявляти інтерес не відволікатися.Терапія не повинна скочуватися в порожню балаканину.
Уникати гучних висловлювань - нібито швидких рішень або винятковості методів, які допомагають всім до єдиного та антинаукових чи магічних методів роботи.

Що не повинно заважати під час вибору?


Якщо психолог курить, вживає алкоголь, має татуювання, дреди, одягається у спортивний чи плавальний костюм чи якимось чином не відповідає загальноприйнятим стереотипам, це не означає, що він некомпетентний.


Наявність особистих чи сімейних проблем, наприклад, перебування у процесі розлучення чи дитячий психолог без своїх дітей, також вказує на його професійну непридатність.

Стреси, депресії та емоційність, що випробовуються поза сесіями, природні для психологів, адже вони теж люди.


Вік психолога сам не визначає його здатності ефективно проводити терапію. Молоді фахівці можуть бути добре навчені і володіти сучасними методами, в той час як старші можуть мати глибокий практичний досвід.

Особисті погляди психолога на суспільні чи політичні питання, не пов'язані безпосередньо з психотерапією, також не повинні впливати на ваш вибір.

Звертайте увагу на ваші особисті почуття під час зустрічі з терапевтом. Важливо, щоб ви відчували себе комфортно та безпечно у його присутності, оскільки ефективність терапії багато в чому залежить від рівня довіри та відкритості між вами та фахівцем. Комфорт у спілкуванні з психологом дозволяє глибше щиро розумітися на своїх проблемах і активніше брати участь у процесі лікування.


Атмосфера, яку створює психолог, також відіграє значну роль. Обстановка повинна бути сприятливою і підтримуючою, допомагаючи вам почуватися спокійно і захищено. Це може включати як фізичну обстановку в кабінеті - затишне оформлення, приємне освітлення і відсутність стороннього шуму, так і емоційний клімат, який сприяє діалогу.

І насамкінець - вибираючи психолога, довіряйте своїм інстинктам.   Важливо пам'ятати, що для успішної терапії необхідно, щоб ви відчували підтримку та розуміння вашого психолога.